top of page
Slow morning(s)
&
Šárka Vojáčková

Startujeme novou řadu Slow morning(s),

ve které vám představíme naše milé zákaznice, múzy a podporovatelky MIK.

Dnes s Šárkou Vojáčkovou aka @joga_matka, certifikovanou učitelkou Jivamukti jógy, zakladatelkou Jógovny, autorkou dvou knih (Deník moderní jogínky a Deník jóga matky) a mámou Emy a Loty.

 

Foto / video: Julie Orlová

Jak jste se dostala k józe?

Táta nám jako malým dětem vlastně vždy předával filozofii jógy, jen jsem nevěděla, že je to jóga. V určitém věku a vzdoru jsem však od jeho filozofování utíkala do náručí kluků, kteří byli zcela opačného ražení, než můj táta, potažmo můj nynější manžel.

 

Bylo to období večírku, alkoholů

a NE-sebehodnoty.

Došlo to až do krajní situace,

kdy jsem si řekla: A dost!.. A vše se obrátilo.

 

Potkala jsem Honzu, manžela, a objevila jsem učení jóga. Prostě ke mě přišla v ten pravý moment. Vrátila jsem se domů. Dovnitř do srdce i k tomu, co nás vždy učil táta.  Musela jsem si tím vším projít a jsem za to moc vděčná!

Neb bych nyní nebyla tam, kde jsem.

Buďme tedy vděční za vše, co se nám v životě děje. Má to důvod, i když se zprvu zdá, že ne..

Co nejraději děláte, když máte chvíli jen pro sebe?

Když mám chvíli pro sebe, což jako maminka dvou malých dětí nemám, tak jdu na podložku a věnuji si praxi jógy. Kdyby toho času bylo více, rozepsala bych se a tvořila bych třetí díl Deníku jóga matky. Ale toho času zatím moc není. Ale přijde a pak to přijde..

Co byste doporučila těm, kteří chtějí s jógou začít?

Začít. Nečekat na to, až budu mít ty správné legíny, až se mnou půjde kamarádka, až, až, až.. Prostě začít a pak pokračovat, než už nebudu chtít přestat, neb uvidíme výsledky. Hlavně ty na mysli a na duchu. Hlavně ty uvnitř. V srdci.

Jóga nás přivádí do středu, k nám samotným. Nedělá z nás někoho jiného, ale sundavá ty šaty a převleky, které jsme na sebe za ta léta natahaly..

Jak vypadá Váš běžný den?

Ráno vstávám s mantrou Lokah Samastah Sukhino Bhavantu, nechť jsou všechny bytosti šťastné a svobodné a nechť i já nějakým způsobem přispívám ke štěstí a svobodě všech.

A pak je to převlíkání sebe i dcer, snídaně a odvoz starší dcery do lesní školky.

Když pak mladší spinká, zastavím se nad ovesným kapučínem a tvořím něco kolem Jógovny, nebo píši. Což je oboje mým zdrojem.

 

Pak už je to klasický den maminky s dvěma dětmi s tím, že si sem tam vlezu na pár chvil na podložku (u toho na mě většinou visí Ema a z hopsátka se na mě dívá Lota) a přichází večerní shon, koupání a uspávání.

Když dcery spí a já mezi nimi ležím, když slyším jak pravidelně oddechují, v mém srdci se roztéká totální vděčnost. Vždy se snažím ještě před spaním zrekapitulovat den a pokud mám pocit, že jsem někde nereagovala tak, jak bych chtěla, snažím se poučit a další den to zkusit jinak. 

MIK Jana Mikesova (4).jpg

Co ráda nosíte?

Boho styl, volné boho šaty či košile s balónovými rukávy, pod ně legíny, na nohy bílé conversky.

Když je chladněji tak svetr či mikinu nebo klasické džíny a bílé triko taktéž k bílým converskám.

Co je pro Vás při výběru oblečení nejdůležitější?

Pohodlnost, možnost kombinovat se vším možným, udržitelnost neb raději investují a koupím si jednu věc kdy podpořím lokální tvůrce (nakupuj lokálně a mysli globálně) a mám ji na léta letoucí. Doufám, že tyto kousky jednou zdědí i mé dcery.

Vaše oblíbená kniha?

Cesta domů od Rádhanátha Svámího.

IMG_7967.JPG
bottom of page